Czy warto kupić bariery przeciwśniegowe na dach?

Akcesoria dachowe można podzielić na kilka kategorii, w tym na przedmioty mające odstraszać ptactwo, akcesoria ułatwiające poruszanie się po dachu, czy też systemy ochrony przeciwśniegowej. Ci, którzy są w trakcie budowy domu, albo planują wykonanie remontu dachu, zastanawiają się, czy warto zamontować bariery przeciwśniegowe na dach.

Ochrona przeciwśniegowa – na czym to polega?

Bariery przeciwśniegowe na dach mogą być montowane pojedynczo, ale mogą też wchodzić w skład systemu ochrony przeciwśniegowej. Zadaniem takiego systemu nie jest ochrona dachu przed nadmiarem śniegu, a ochrona wszystkiego, co znajduje się poniżej. Jeśli śnieg zalega na płaskim dachu, może znacząco obciążyć konstrukcję, ale ryzyko, że nagle spadnie na przechodniów, jest wówczas niewielkie. Inaczej wygląda to w przypadku dachów o znacznym kącie nachylenia, gdzie ryzyko nagłego zsunięcia się śniegu jest wysokie. Jeśli białego puchu zalega dużo i przez dłuższy czas, śnieg w ciągu dnia zaczyna się roztapiać, natomiast wieczorami ponownie zamarza – sytuacja robi się niebezpieczna. Taka ogromna, ciężka i twarda bryła śniegu może wyrządzić wiele szkód, jeśli nagle zsunie się z dachu. Systemy ochrony przeciwśniegowej montowane są po to, by do takiej sytuacji nie dopuścić. Ich zadaniem jest utrzymanie śniegu na dachu, rozbijanie go na mniejsze części i umożliwienie powolnego opadania.

Bariery przeciwśniegowe na dach – czy są obowiązkowe?

W przypadku niektórych budynków i niektórych dachów istnieje obowiązek montażu systemów ochrony przeciwśniegowej. Aby dowiedzieć się, jakich obiektów to dotyczy, należy prześledzić przepisy prawa budowlanego. To tam znajdziemy informacje, dotyczące zarówno typu obiektów budowlanych, jak i wymiarów budynku czy powierzchni dachu.

W przypadku większości domów jednorazowych nie ma obowiązku montowania barier przeciwśniegowych. Najczęściej o takim obowiązku mówi się w odniesieniu do budynków wzniesionych na obszarach, gdzie występują intensywne opady śniegu. W Polsce są to przede wszystkim południowe obszary kraju, ale także północno-wschodnie. Niemniej jednak o bariery przeciwśniegowe na dach powinni zatroszczyć się wszyscy, którzy chcą zapewnić domownikom bezpieczeństwo w okresie zimowym. Spadający z dachu śnieg może stać się przyczyną poważnych urazów. Poza tym może spowodować szkody materialne w postaci uszkodzenia parapetów i okapów, elewacji, jak i przedmiotów pozostawionych na balkonach czy niezadaszonych tarasach. Ciężki i twardy śnieg może zniszczyć nasadzenia roślin przy budynku, a nawet uszkodzić ogrodzenie czy zaparkowane tuż przy budynku pojazdy.

Które bariery przeciwśniegowe na dach wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje barier przeciwśniegowych na dach. Należy je dobierać odpowiednio do pokrycia dachowego, ponieważ nie każą barierę montuje się w ten sam sposób. W tej chwili największą popularnością cieszą się śniegołapy rurowe i płotki przeciwśniegowe. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj bariery się zdecydujemy, powinniśmy kupić produkt dobrej jakości i dostosowany kolorystycznie do pokrycia dachowego czy też systemu rynnowego.