Z czego produkuje się dobry pellet?

Przeglądając codzienne wiadomości w sieci, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, niejednokrotnie natkniemy się na publikacje dotyczące smogu i ekologicznych metod ogrzewania budynków. Nawet jeśli nikt z naszych bliskich znajomych nie korzysta z pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych czy kotła na biomasę, wiemy, do czego odnoszą się te pojęcia i na czym mniej więcej polegają wspomniane metody grzewcze. Bardzo dużo mówi się zwłaszcza o biomasie i spalaniu paliwa w kotłach na pellet. Z czego produkuje się dobry pellet?

Co to jest biomasa?

Biomasą nazywamy paliwa powstałe z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej albo leśnej oraz niektórych pokrewnych dziedzin. Z tego powodu, że tymi produktami są rośliny (do produkcji pelletu zwykle wykorzystuje się ich niektóre części), ogrzewanie biomasą zostało uznane za ekologiczne. Pozyskiwanie surowca do produkcji pelletu nie wiąże się z wydobywaniem paliw kopalnianych, wyczerpywaniem złóż i degradacją środowiska, bowiem rośliny można posiać/posadzić na nowo. Oczywiście nie tylko to wpłynęło na fakt, że pellet uznaje się za paliwo ekologiczne. Ogromne znaczenie ma również fakt, że spalanie biomasy nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Przykładowo w procesie spalania dobrej jakości pelletu drzewnego emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, a innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum.

Z czego powstaje dobry pellet?

Dobry pellet może powstać wyłącznie z odpowiednio zebranego i zabezpieczonego surowca. Surowiec powinien być czysty (bez domieszek chemicznych substancji, bez opiłków metali itd.) oraz wolny od chorób.

Pellet

Do produkcji pelletu wykorzystuje się części roślin, takie jak słoma zbóż, łuski słonecznika czy odpady drzewne. Jak nie trudno się domyśleć, wyróżniamy kilka rodzajów pelletu, w tym właśnie pellet słomiany, pellet słonecznikowy czy najpopularniejszy – pellet drzewny. Jeśli chodzi o dobry pellet drzewny, powstaje on z odpadów poprodukcyjnych, czyli takich, które gromadzą się w wyniku obróbki drewna. Ważne, by było to czyste zręby i wióry. Niedopuszczalne jest mieszanie z nimi kory drzewnej i materiałów drewnopodobnych.

Dobry pellet drzewny – jak rozpoznać?

O tym, jakiej jakości jest paliwo, które zdecydowaliśmy się kupić, ostatecznie przekonamy się wtedy, gdy uruchomimy piec i spalimy w nim jeden czy dwa worki pelletu. Ale jeszcze zanim biomasa trafi do kotła, możemy spróbować określić jej jakość. Jak to zrobić? Przede wszystkim przyjrzyjmy się zawartości foliowego worka. Im mniej w nim popiołu i pokruszonego granulatu, tym lepiej. Następnie przyjrzyjmy się granulkom. Powinny mieć równą wielkość, jednolitą strukturę i barwę. Jeżeli dostrzeżemy plamki w innym kolorze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że do masy drzewnej dodano nieco sztucznych domieszek. Następnie zwróćmy uwagę na zapach. Nie powinien być chemiczny – dobry pellet pachnie drewnem.

Jeśli po wstępnych oględzinach uznamy, że mamy do czynienia z pelletem wątpliwej jakości, prawdopodobnie nasze obawy potwierdzą się, gdy uruchomimy piec. Dobry pellet nie spieka się, nie