Czym ogrzewać dom? Ekogroszek czy pellet – Na co się zdecydować?

Ogrzewanie domu to bardzo istotna kwestia, która powinna być dobrze przemyślana. Najczęściej brane pod uwagę argumenty to wydajność wybranego paliwa oraz jego koszt. Ale nie brakuje także innych cech tego czy innego materiału opałowego, które składają się na jego całą charakterystykę. Nie zapominajmy także o tym, jaki wpływ na środowisko ma paliwo, nad którym się zastanawiamy. Przyjrzymy się bliżej dwóm popularnym materiałom opałowym, jakim są ekogroszek oraz pellet drzewny. Zobaczmy czym się charakteryzują i co będzie może okazać się lepszym wyborem.

Ekogroszek czy pellet – porównanie dwóch rodzajów paliw

Na wstępie warto zwrócić uwagę na wilgotność. W tej kwestii nieco lepiej wypada pellet, który ma niższą wilgotność od ekogroszku. W praktyce oznacza to, że 25 kg ekogroszku, którego wilgotność ma wynosić 20%, zawiera aż 5 kg wody, która jest eliminowana w procesie spalania, co nie jest korzystne dla metalowych elementów całego systemu grzewczego funkcjonującego w domu. A jak jest z pelletem? Wilgotność pelletu przeważnie wynosi do 10%, a najczęściej spotkamy się z wilgotnością na poziomie 6-8%.

Następną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest popiół, który w naturalnym procesie powstaje podczas spalania. Stosując ekogroszek musimy liczyć się z tym, że wygeneruje on nawet 15% popiołu ze spalanej masy opałowej. W przypadku pelletu będzie to zaledwie do 1%. Co więcej, popiół z ekogroszku wymaga utylizacji, nie nadaje się do żadnego innego użytkowania, ze względu na to, że jest toksyczny. Popiół pelletowy natomiast to świetny nawóz, który przydać się może np. w ogródku. Zwróćmy też uwagę na to, że pellet jest zwyczajnie czystszy od ekogroszku, który jako węgiel będzie pozostawiał trudny do usunięcia ciemny nalot.

A co z efektywnością i kosztami?

Cechą charakterystyczną dla kotłów na ekogroszek jest to, że działają one w trybie ciągłym. Oznacza to, że spalanie jest procesem trwałym, nieprzerywalnym. W związku z tym paliwo musi być stale dozowane, co znowu przekłada się na to, że piec na ekogroszek wymagać będzie większej ilości paliwa. Nawet mimo tego, że ekogroszek jest bardziej kaloryczny niż pellet. Zwróćmy jednak uwagę na to, że nawet 1/5 ekogroszku to popiół, stąd jego wydajność będzie niższa. W rezultacie w kwestii finansowej, na pytanie ekogroszek, czy pellet, można postawić znak równości, jednak wygoda użytkowania i wpływ na środowisko znacznie przemawia za stosowaniem pelletu.

 

Producent pelletu nie musi w procesie wytwarzania materiału opałowego korzystać z żadnych dodatków czy klejów, co sprawia, że pellet nie jest toksyczny, nie ma też zagrożenia wyciekiem, wybuchem czy zatruciem. Stosując pellet stajemy się bardziej świadomi ekologicznie, pellet wydziela bardzo małe ilości substancji szkodliwych, ze względu na to, że jest to materiał w pełni naturalny. Do jego produkcji stosuje się odpady drzewne typu wióry, zręby czy trociny. Stawiając sobie pytanie ekogroszek, czy pellet, wiele argumentów przemawia za tym drugim paliwem.