Mech na dachu – jak go usunąć?

Mchy i porosty pojawiają się na dachach budynków z powodu wilgoci. Dotyczy to przede wszystkim miejsc zacienionych oraz takich, w których po opadach gromadzi się większa ilość wody. Woda ta nie spływa tak łatwo, jak z pozostałych części pokrycia dachowego, dlatego dach w tych miejscach często pozostaje wilgotny. W takich warunkach świetnie rozwijają się mchy i porosty, a co za tym idzie – dach miejscami przybiera barwę zieloną i przestaje wyglądać estetycznie. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, jak pozbyć się mchu z pokrycia dachowego.

Dom na zalesionej działce – profilaktyka przeciwko mchom

Na porost mchów szczególnie mocno narażone są domy usytuowane na zalesionych działkach. Dachy budynków znajdują się w cieniu, często są wilgotne, a dodatkowo spadają na nie igły i liście z okolicznych drzew. Takie warunki sprzyjają rozwojowi roślinności charakterystycznej dla poszycia leśnego.

Mchy najszybciej pojawiają się na pokryciu dachowym wykonanym z elementów o chropowatej strukturze. Do tej grupy należy zaliczyć dachówkę betonową i ceramiczną. Czyszczenie dachówki na stromym dachu może być kłopotliwe, dlatego wskazane jest stosowanie rozwiązań, które mają zapobiegać pojawianiu się roślinności na dachu. Jednym ze skuteczniejszych jest montaż elementów miedzianych, np.  wykonanej z miedzi taśmy kalenicowej. Podczas opadów deszczu z takiej taśmy uwalniają się jony miedzi, które wraz z wodą deszczową spływają po połaciach i przeciwdziałają rozwojowi zanieczyszczeń biologicznych.

Czyszczenie dachu pokrytego mchem

Mimo stosowania profilaktyki nie zawsze udaje się zapobiec rozwojowi mchów. Jeżeli nie chcemy, by cały dach pokrył się porostami, powinniśmy czyścić go tak często, jak to możliwe. W tym celu warto wykorzystać myjki ciśnieniowe. Woda pod ciśnieniem szybko oddzieli mech od dachu i spłucze go na ziemię. Oprócz tego niekiedy wskazane jest użycie miękkiej szczotki, która usunie trudniejsze zabrudzenia. A co w sytuacji, gdy takie działania nie przynoszą spodziewanych efektów? Wówczas warto sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do usuwania porostów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *