Jak dobrać kominek do nowoczesnego wnętrza salonu?

W nowopowstających domach jednorodzinnych coraz częściej stosuje się nowoczesne, ekologiczne metody grzewcze, które są przy tym niekłopotliwe w użytkowaniu i nie nadwerężają nadmiernie domowego budżetu. W domach pojawiają się zatem instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Mimo to wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez kominka.

Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Kominek jako dodatkowe źródło ogrzewania

Kominki montuje się z kilku różnych powodów, przy czym najważniejsze są dwa: możliwość dogrzania pomieszczeń w dowolnym momencie oraz chęć podniesienia estetyki wnętrza. Jeśli chodzi o pierwszy powód, kominek jest urządzeniem zapewniającym bezpieczeństwo cieplne. Jeśli podstawowe źródło ciepła zawiedzie, kominek zapobiegnie wychłodzeniu pomieszczeń. Poza tym kominek może wspomóc podstawową metodę ogrzewania w okresie występowania silnych mrozów. Co prawda zimy w Polsce nie należą do szczególnie mroźnych, ale czasem zdarzają się kilkudniowe, poważne spadki temperatur. W tym okresie pompy ciepła mogą się często załączać i pobierać energię elektryczną, a żeby zapobiec takiej sytuacji, wystarczy uruchomić kominek.

Kominek i jego walory estetyczne

Niewątpliwą zaletą kominków jest ich atrakcyjny wygląd oraz sposób, w jaki zmieniającą panującą w salonie atmosferę. Dziś kominki buduje się z wysokiej jakości wkładów kominkowych o nowoczesnym wyglądzie oraz materiałów niepalnych, służących do wykonania obudowy. Mogą to być materiały różnego typu, począwszy od betonu, poprzez kamień polny, kamień wapienny, cegłę, skończywszy na kamieniu dekoracyjnym. Taki kominek podnosi estetykę wnętrza nawet wtedy, gdy nie jest uruchomiony, ponieważ już sama obudowa stanowi ciekawy element dekoracyjny. Natomiast wieczorem znacznie ważniejsze jest to, co widać za drzwiczkami kominkowymi. Możliwość obserwowania tańczących ogników daje wiele przyjemności, pozwala się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego. Nowoczesne kominki często wyposażone są w duże szyby, albo nawet przeszklone z dwóch lub trzech stron, co daje jeszcze lepszy efekt.

Nowoczesne kominki w nowoczesnych wnętrzach

Kominek nie jest wynalazkiem współczesności, ale to właśnie teraz notuje się bardzo wysoki wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. Z czego to wynika? Po części na pewno z tego, że kominki są dziś mniejsze, zgrabniejsze, a dzięki minimalistycznej obudowie i dużym powierzchniom przeszklonym, świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Producent kominków zdaje sobie z tego sprawę, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych klientów, wciąż udoskonala oferowane przez siebie produkty.

Jak dobrać kominek do nowoczesnego wnętrza salonu? Przede wszystkim zastanówmy się, jak chcemy urządzić salon, czym pokryć ściany, co ułożyć na podłogach, jakie kupić meble. Ważny jest zarówno materiał, jak i kolorystyka. W tej chwili modne są obudowy beżowe, szare, białe i czarne, ale w niektórych wnętrzach lepiej sprawdzi się kolor, np. zieleń, brąz albo pomarańcz.