Wkłady kominkowe i ich rodzaje

Wyróżniamy wiele rodzajów wkładów kominkowych. Klasyfikacje dokonywane są m.in. ze względu na kształt wkładu kominkowego i ilość zamieszczonych w nim szyb, materiał, z jakiego wykonano wkład kominkowy czy też sposób działania urządzenia.

Najczęściej spotykane rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe stalowe

Stalowe wkłady kominkowe nie zdołały wyprzeć z rynku wkładów żeliwnych, ale rzeczywiście są rozwiązaniem wybieranym obecnie najczęściej, zwłaszcza w przypadku nowo powstałych budynków. Wkłady stalowe wyglądają nowocześnie, ale nie tylko doskonale spełniają swoją funkcję estetyczną, ale i użytkową, tym bardziej że wewnątrz znajdują się płytki szamotowe lub wernikulitowe do akumulacji ciepła. Kominki stalowe bardzo często są wyposażone w nowoczesne rozwiązania regulujące proces spalania. Nie wymagają ciągłego nadzoru.

Wkłady kominkowe żeliwne

Kominki żeliwne to rozwiązanie znane od lat i cenione również i dzisiaj. Spotykamy je przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, retro czy tradycyjnym. Przywołują na myśl wspomnienia minionych czasów, choć są to oczywiście produkty znacznie lepszej jakości, aniżeli paleniska dawnego typu. Kominki żeliwne nie są wykładane wewnątrz szamotem, przez co łatwiej utrzymać je w czystości. Poza tym znacznie lepiej akumulują ciepło.

Wkłady kominkowe powietrzne

Wkłady powietrzne to klasyczne wkłady z zamkniętym paleniskiem, które dołem pobierają z  pomieszczenia zimne powietrze, a górą, już po ogrzaniu, wypychają je przez kratki wentylacyjne. Wkład powietrzny może służyć do ogrzewania jednego pomieszczenia, a jeśli zostanie zintegrowany z systemem dystrybucji gorącego powietrza – kilku pomieszczeń czy niewielkiego domu.

Wkłady kominkowe wodne

Wkład kominkowy wodny to urządzenie wyposażone w tzw. płaszcz wodny. Woda, która przepływa przez płaszcz, ulega ogrzaniu, a następnie pompowana jest do grzejników centralnego ogrzewania oraz pojemnika na wodę użytkową. Dom ogrzewany jest na tej samej zasadzie, jak w przypadku tradycyjnego kotła grzewczego. Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa dom do pożądanej temperatury i sprawia, że w kranie zawsze jest ciepła woda.

Wkłady kominkowe z jedną szybą

Klasyczny wkład kominkowy to urządzenie wyposażone w jedną szybę umieszczoną w jego przedniej części. Szyba może być prosta lub lekko wygięta – jej kształt i rozmiar uzależnione są od indywidualnych upodobań użytkowników. Wkłady z jedną szybą zwykle montowane są na centralnej ścianie w salonie.

Wkłady kominkowe narożne

Rozwiązanie to cenią sobie osoby, które chcąc zaoszczędzić nieco miejsca w salonie czy sypialni, decydują się na budowę kominka w rogu pomieszczenia. Kominki narożne sprawdzą się również wtedy, gdy chcemy oddzielić od siebie otwartą kuchnię i salon.