Pellet – zastosowanie. Nie tylko przydomowe kotłownie

Pellet to wysokoenergetyczne paliwo, wytwarzane z odpadów drzewnych pozyskiwanych z zakładów przetwórstwa drzewnego. Pellet można produkować również ze słomy lub trzciny, jednak w przydomowych kotłowniach najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny. Zastosowanie pelletu do ogrzewania domu przynosi wiele korzyści.

Ogrzewanie pelletem – zalety

Coraz więcej osób decyduje się na wymianę starego pieca na nowy, niemal samoobsługowy, wygodny w użytkowaniu i co równie ważne – czysty. Kotły na biomasę to jedno z rozwiązań, które pozwalają na utrzymanie porządku w kotłowni. Pellet przechowywany jest w wygodnych workach, a co za tym idzie – nie ma w kotłowni góry luźnego opału, który rozsypuje się po podłodze. Proces spalania również nie powoduje, że kotłownia musi być odseparowana od reszty pomieszczeń w domu. Spalany pellet nie brudzi, w pomieszczeniu nie osadza się ciemny kurz, nie ma też nieprzyjemnego zapachu. Ponadto obsługa kotłów na biomasę nie jest w żaden sposób problematyczna. Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę i raz na kilka dni uzupełnić pojemnik na pellet – piec sam będzie się załączał i pobierał odpowiednią ilość opału.

Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie pelletem

Pellet to paliwo wysokoenergetyczne, zapewniające dużą wydajność cieplną i optymalną temperaturę w budynkach. Ceny pelletu są zbliżone do cen ekogroszku, ale biomasa zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o czystość w kotłowni, ale i kwestię ekologii. Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, odnawialne, do jego produkcji nie wykorzystuje się złóż, które nigdy więcej nie mogłyby się odrodzić. W temacie ekologii nie chodzi jednak jedynie o sposób pozyskiwania surowca na dobry pellet, ale również o to, że w procesie spalania biomasy nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu. Emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest ograniczona do minimum, a emisja dwutlenku węgla bliska zeru.

Pellet – zastosowanie w budynkach innych niż mieszkalne

Przyjęło się uważać, że pellet to opał, który może posłużyć wyłącznie do ogrzewania budynków mieszkalnych. Tymczasem zwolennicy pelletu podkreślają, że opał ten może być wykorzystywany również w wielu innych miejscach, zwłaszcza tam, gdzie bezwzględnie wymaga się czystości. Do takich miejsc należy zaliczyć lokale gastronomiczne, piekarnie, muzea, hotele i szereg innych obiektów użytku publicznego. Powoli popularne staje się też zastosowanie pelletu do ogrzewania hal produkcyjnych i zakładów przemysłowych, które zobowiązane są do ograniczania dostarczanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Grill na pellet?

Zakończenie sezonu grzewczego i wyraźny wzrost temperatury powodują, że wiosną z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezonu grillowego. Uruchomienie grilla nie wymaga szczególnych przygotowań, jeśli możemy wykorzystać ten sam opał, jakim ogrzewaliśmy dom. Pellet idealnie nadaje się do grillowania i wędzenia potraw. Grille na pellet to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń węglowych. Pellet – zastosowanie go w trakcie przyrządzania potraw –  nadaje potrawom wspaniały drzewny aromat.