Schody kręcone metalowe – zalety i wady

Pod pojęciem nowoczesny dom może kryć się budynek pełen innowacyjnych rozwiązań, wyjątkowo drogich sprzętów, nowych technologii. Ale nawet w nowoczesnym domu możemy spotkać kilka klasycznych rozwiązań, bo po co na siłę zmieniać coś, co dobrze spełnia swoją funkcję? Takim rozwiązaniem są proste schody jednobiegowe lub z pojedynczym zabiegiem, wykonane z żelbetonu lub drewna. Jeśli jednak chcielibyśmy postawić na schody, które będą mocnym we wnętrzu, warto wybrać schody kręcone metalowe.

Efektowny wygląd schodów kręconych

Schody kręcone rzadko są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o zakup schodów do budynków mieszkalnych. Ci, którzy się na nie decydują, robią to albo ze względu na konieczność rozsądnego gospodarowania przestrzeni i brak możliwości zamontowania klasycznych schodów, albo ze względu na efektowny wygląd konstrukcji na planie koła.

Najmodniejsze schody spiralne to takie, które zachwycają lekkością konstrukcji. Jednocześnie całość jest bardzo stabilna i bezpieczna, ponieważ konstrukcja i usztywniająca ją balustrada wykonane są z metalu. Schody kręcone metalowe mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Z łatwością można je dopasować do kolorystyki wnętrza.

Schody kręcone metalowe – z czego wykonuje się stopnie?

Schody kręcone mogą być w całości wykonane z metalu, ale określenia metalowe używa się także z myślą o produktach, które co prawda posiadają metalową konstrukcję i balustradę, ale ich stopnie zostały wykonane z innych materiałów. Najczęściej jest to drewno albo tworzywo sztuczne o zwiększonej wytrzymałości. O ile schody wyposażone w stopnie z metalowych kratownic znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, o tyle stopnie drewniane spotykamy przede wszystkim w budynkach mieszkalnych. Drewno ociepla wnętrze, sprawia, że staje się przytulne, podkreśla jego charakter. Poza tym stąpanie bosą stopą po metalowej kracie trudno nazwać komfortowym. Drewno zdecydowanie podnosi komfort użytkowania schodów kręconych metalowych.

Wysoka trwałość schodów metalowych

schody kręcone

Jedną z największych zalet schodów metalowych jest ich wysoka trwałość. Przedmioty wykonane z metalu przez lata zachowują doskonały wygląd. W przypadku stali nierdzewnej nie należy obawiać się o występowanie korozji czy drobnych zarysowań. Inne metale wymagają zabezpieczenia za pomocą dobrej jakości farby, ale i one są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, chemii domowej czy duże nasłonecznienie.

Schody kręcone metalowe – szerokie zastosowania

Mówiąc o schodach wykonanych z metalu, koniecznie należy wspomnieć o ich uniwersalności. Zdecydowana większość takich produktów z powodzeniem może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz budynków, w domach mieszkalnych, jak i halach produkcyjnych, biurowcach czy sklepach. Schody kręcone metalowe nierzadko dostępne są od ręki, albo w terminie nieprzekraczającym dwóch, trzech tygodni. To również należy uznać za jedną z zalet tego rozwiązania.