W jakich przestrzeniach sprawdzą się kręcone schody?

Schody kręcone to konstrukcje powstałe na planie koła, dzięki czemu zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Tam, gdzie nie da się zamontować schodów innego typu, albo z wielu względów nie jest to wskazane, schody kręte sprawdzą się doskonale. Jednocześnie, ze względu na liczne walory estetyczne, będą stanowiły w pomieszczeniu ważny element dekoracyjny.

Schody kręcone wewnętrzne

Schody spiralne powstają głównie z myślą o zastosowaniach wewnętrznych. Na zewnątrz rzadko mamy do czynienia ze schodami kręconymi, chyba że konstrukcja budynku od początku zakładała montaż takich schodów – ich kształt w sposób znaczący wpływa na estetykę bryły. Zwykle jednak schody kręcone to konstrukcje montowane wewnątrz wysokich budynków. Głównie chodzi tu o budynki wyposażone w wieże, np. kościoły, muzea zorganizowane w zamkach i pałacach, latarnie morskie i różnego rodzaju wieże z tarasami widokowymi. Oczywiście schody kręcone, które spotykamy w budynkach mieszkalnych, w sposób znaczący różnią się od tych, które mieliśmy okazję widzieć w starym zamku albo latarni morskiej.

Schody w domu jednorodzinnym

Schody kręcone wewnętrzne do zastosowań prywatnych, czyli w domach jednorodzinnych, mieszkaniach dwupoziomowych itd., to produkty wysokiej jakości, powstałe ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, świetnie opierających się działaniu czasu. Schodów nie kupuje się przecież na rok czy dwa, mają służyć domownikom jak najdłużej i jak najdłużej pozostawać w doskonałej kondycji.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się okrągłe schody?

Schody kręcone zajmują niewiele miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Urządzając niewielki dom, stajemy przed koniecznością wyboru takich elementów wyposażenia, które będą jednocześnie funkcjonalne, ładne i nie zajmą zbyt wiele miejsca. Wszystkie wymienione warunki spełniają schody spiralne.

Schody kręte dostępne są w wielu różnych konfiguracjach, ale zazwyczaj średnica koła mieści się w przedziale 120-160 cm. To niewiele, zwłaszcza jeśli porównamy te wartości z ilością miejsca, jaką zajmują schody o innej konstrukcji. Poza tym zwróćmy uwagę, że średnica schodów kręconych nie zwiększa się bez względu na to, jak wysokie jest pomieszczenie.

Schody spiralne w salonie

Schody okrągłe sprawdzą się w niewielkim pokoju dziennym, a także w salonie, który czasem służy jako sypialnia. Oczywiście konstrukcję na planie koła można zastosować również w dużym holu, ale z reguły schody kręcone montuje się tam, gdzie tego miejsca jest niewiele. Nie należy obawiać się, że takie schody będą niewygodne czy niestabilne. Oczywiście im szersze schody i mniejszy skręt, tym wygodniej, ale nawet mniej okazałe konstrukcje są komfortowe w użytkowaniu. Wiele zależy tu od sposobu wykonania stopni, zwłaszcza ich głębokości. W modelach wewnętrznych stopnie wykonywane są z drewna, natomiast cała konstrukcja i balustrada z metalu.