Domowe kominki – ponadczasowa popularność

Przestronny i nowoczesny salon z biblioteczką, wygodnymi meblami wypoczynkowymi oraz kominkiem to marzenie wielu osób, które nieszczególnie lubią życie w zabudowie wielorodzinnej. Kominek w salonie można dziś uznać za swego rodzaju standard – miejsce na to urządzenie grzewcze zostaje wyszczególnione w niemal każdym projekcie nowego domu. Chcąc wyjaśnić powody dzisiejszej popularności kominków, należałoby zacząć od omówienia symboliki ognia.

Wiecznie płonący ogień symbolem domowego ogniska

Ogień to żywioł – z jednej strony groźny i trudny do opanowania, z drugiej zaś jednoczący ludzi i przynoszący ukojenie. Ogień wzbudzał strach, ale przynosił też radość. Wokół ognisk gromadziły się całe plemiona, chcąc nie tylko ogrzać się i spożyć ciepły posiłek, ale i pobiesiadować, wspólnie spędzić czas. Ponadto ogień dawał poczucie bezpieczeństwa, bo chronił przed atakami dzikich zwierząt.

Ogień miał i nadal ma ogromny wpływ na życie ludzi. To, w jaki sposób się z nim obchodzono, sprawiło że dziś uznawany jest za symbol domowego ogniska. Wiecznie płonący ogień symbolizuje dom, gościnność, rodzinę. Ogień płonący w kominku również ma dar tworzenia tej przyjemnej, rodzinnej atmosfery, jaką w dawnych czasach tworzyły ogniska. I właśnie dlatego tak wielu chce mieć kominek w swoim domu. Chce poczuć przyjemne ciepło i zrelaksować się po przeżyciach dnia codziennego.

Domowe kominki i ich funkcja estetyczna

Kominek najpiękniej prezentuje się wieczorem, kiedy daje możliwość niczym niezakłóconego obserwowania tańczących ogników. Ale nowoczesne kominki funkcję estetyczną spełniają także wtedy, gdy nie są uruchomione. Nawet latem, kiedy nikt z nich nie korzysta, stanowią ważny element wyposażenia salonu i sprawiają, że nikt nie może przejść obok nich obojętnie. To kolejny powód, dla którego popularność kominków cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie.

Na wygląd kominka składa się wiele czynników. Na pewno duże znaczenie ma typ, rozmiar i kształt wkładu kominkowego. Jeśli chcemy mieć w domu nowoczesny kominek, powinniśmy postawić na wkład stalowy, który ma nowoczesną bryłę i gładką powierzchnię. Wkłady stalowe mogą być wyposażone w szyby o różnym kształcie. Ponadto możliwy jest wybór wkładów przeszklonych z dwóch stron, a nawet z trzech. To sprawia, że kominek może zostać wbudowany w ścianę, ale równie dobrze może stanąć tuż obok grubego filaru albo w samym rogu pomieszczenia. Oczywiście każdy wkład kominkowy należy obudować. Obudowy wykonuje się z różnych materiałów, może to być beton, kamień polny, cegła, a nawet drewno. Najpopularniejsze nowoczesne kominki to jednak te, które posiadają obudowę z płyt kamiennych, np. z marmuru lub granitu.

Nowoczesne kominki – wysoka sprawność i bezpieczeństwo

Produkowane dzisiaj kominki są zdecydowanie lepsze od urządzeń sprzed kilkunastu lat. Przede wszystkim muszą spełniać wyśrubowane normy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, ale i emisyjności spalin. Nowoczesne kominki posiadają atesty i certyfikaty wymagane prawem europejskim. Poza tym wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które dobrze znoszą intensywne użytkowanie. Na uwagę zasługuje również ich wysoka sprawność.