Gdzie szukać dobrej tarcicy dla stolarzy?

Tarcia to materiał wykorzystywany w budownictwie, stolarce, meblarstwie i wielu innych branżach, w których inwestycje realizowane są sprawnie dzięki zastosowaniu dobrej jakości drewna. Tarcica powstaje w procesie przecierania okrągłego drewna na specjalnych pilarkach. Tartaki przecierają drewno różnych gatunków, ponieważ klienci mają różne potrzeby. A jaka tarcica jest najlepsza dla branży stolarskiej? W jakich miejscach warto się w nią zaopatrywać?

Różne warianty tarcicy

Drewno z tartaku przygotowywane jest w różny sposób. Z jednej strony mamy tarcicę obrzynaną, czyli obrobioną z czterech stron, z drugiej zaś tarcicę nieobrzynaną, czyli taką, gdzie tylko powierzchnie równoległe podlegają obróbce, natomiast krawędzie boczne już nie. Zainteresowanie tarcicą obrzynaną jest większe, ponieważ obrobione z czterech stron deski łatwiej wykorzystać w różnorodnych projektach. Ale tarcica nieobrzynana także znajduje amatorów.

Mówiąc o rodzajach tarcicy, powinniśmy zwrócić uwagę na jej grubość. Tartaki przygotowują pewną pulę produktów o standardowych wymiarach, ale stolarze nierzadko składają zamówienia na tarcicę znacznie grubszą. Dlatego jeśli stolarz często korzysta z tarcicy o niestandardowej grubości, powinien nawiązać współpracę z tartakiem, który w krótkim czasie przygotuje dla niego odpowiednie deski (zobacz tartak Tarskol).

Stolarzy interesuje przede wszystkim sucha tarcica. Mokre drewno nie nadaje się do stolarki, ponieważ kiedy w późniejszym czasie wysycha, powstają różnego rodzaju wypaczenia i krzywizny. Stolarz powinien zamawiać drewno z tartaku, który oferuje dobrze przygotowaną i wysuszoną tarcicę. Proces suszenia może odbywać się naturalnie, albo w specjalnej suszarni. Stolarze najczęściej decydują się na współpracę z tartakiem, który dysponuje suszarnią. Wysoka temperatura zabija różnego rodzaju drobnoustroje i korzystnie wpływa na trwałość drewna.

Stolarka i stolarstwo – najlepsze gatunki drewna

Stolarkę można podzielić na kilka działów. Ich cechą wspólną jest oczywiście obróbka drewna, ale nie zawsze przebiega ona w ten sam sposób i nie zawsze prowadzi do powstania produktów o takich samym przeznaczeniu. Wyróżniamy stolarkę otworową, czyli drzwiową i okienną, stolarkę budowlaną i stolarkę meblową.

Jeśli chodzi o stolarkę drzwiową i okienną, dużym zainteresowaniem cieszy się tarcica sosnowa. Kantówki drzwiowe i okienne z sosny można nabyć na każdym większym tartaku. Okna produkuje się też z drewna dębowego, modrzewiowego, a także z gatunków egzotycznych, np. meranti.

W przypadku stolarki budowlanej bardzo ważne są parametry wytrzymałościowe. Drewno powinno znosić znaczne obciążenia i nie ulegać wypaczeniom. Jednocześnie nie powinno być zbyt ciężkie, zwłaszcza jeśli mowa o drewnie konstrukcyjnym wykorzystywanym podczas budowy dachu. W stolarce budowlanej wykorzystuje się często świerk, sosnę, jodłę oraz modrzew, czyli przede wszystkim iglaste gatunki drzew.

Z kolei stolarka meblowa preferuje drewno drzew liściastych. Tarcica dębowa, bukowa, jesionowa i brzozowa służy do produkcji różnorodnych mebli zarówno wewnętrznych, jak i ogrodowych. Obok tego w meblarstwie często wykorzystuje się tarcicę sosnową.