Jakie są rodzaje kominków i czym się różnią?

Kominek pierwotnie miał konstrukcję otwartą. Dostęp do paleniska nie był w żaden sposób ograniczony, nie było szyb, ani drzwiczek kominkowych. Zabudowa obejmowała jedynie tył i boki paleniska. Dziś takie konstrukcje są rzadkością – sercem nowoczesnego kominka jest wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Tym samym, mówiąc o rodzajach kominków, mamy na myśli popularne niegdyś kominki otwarte i budowane dzisiaj kominki zamknięte. Oczywiście oprócz tego możliwy jest podział kominków ze względu na materiał wkładu, kształt, funkcjonalność, czy typ obudowy.

Kominki tradycyjne i nowoczesne wkłady kominkowe

Kominek tradycyjny to taki, który posiada solidną obudowę, często bogato zdobioną i wyposażoną w półki na bibeloty. Kominki tradycyjne mają spore rozmiary i dobrze wpisują się we wnętrza urządzone w stylu klasycznym. Zazwyczaj są to kominki budowane z myślą o sporadycznym użytkowaniu, dlatego ich sprawność nie ma aż takiego znaczenia. Kominek tradycyjny pełni przede wszystkim funkcję estetyczną, choć jego użytkowanie także powinno był łatwe i przyjemne.

W opozycji do tradycyjnych kominków znajdują się nowoczesne wkłady kominkowe o rozbudowanych funkcjonalnościach i wysokiej sprawności. Takie nowoczesne wkłady można montować w pomieszczeniach o różnych rozmiarach i różnym przeznaczeniu. Oczywiście po spełnieniu warunków wyszczególnionych w przepisach prawa budowlanego. Nowoczesne wkłady kominkowe to wysoka wydajność i bezpieczeństwo. Wkłady mogą być wykorzystywane zarówno jako dodatkowe, jak i podstawowe źródło ciepła w budynku.

Kominki stalowe i żeliwne

Rodzaje kominków możemy wyszczególnić również ze względu na materiał, z jakiego wykonano wkład kominkowy. Mowa o kominkach stalowo-szamotowych i żeliwnych. Kominki żeliwne lata świetlności mają już jednak za sobą. Mimo że są trwałe i posiadają liczne walory dekoracyjne, to jednak zdecydowana większość współczesnych kominków powstaje w oparciu o wkład stalowy. Kominki stalowe są lżejsze od żeliwnych, a przy tym zdecydowanie prostsze w formie. Dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach i pozwalają na wykonanie dowolnej obudowy kominkowej.

Kominki konwekcyjne i kominki z płaszczem wodnym

W domach jednorodzinnych spotykamy zarówno kominki konwekcyjne, jak i kominki z płaszczem wodnym. Kominki konwekcyjne to rozwiązanie najprostsze, najtańsze, a przez to najpopularniejsze, zważywszy, że zdecydowana większość użytkowników kominków nie traktuje ich jako jedynego źródła ciepła. Jednocześnie jest to urządzenie wydajne, oddające do pomieszczeń duże ilości ciepła w krótkim czasie.

Inny popularny rodzaj kominków to kominki z wkładem wyposażonym w płaszcz wodny. W tym przypadku tak szybkie oddanie gorącego powietrza do pomieszczenia nie jest możliwe, ponieważ konieczne jest także ogrzanie wody, która następnie trafia do zbiornika na wodę użytkową, a także do rozmieszczonych w całym budynku grzejników.