Do czego najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe?

Drewno sosnowe znajduje liczne zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Nic zatem dziwnego, że tarcica sosnowa jest jednym z podstawowych produktów oferowanych na tartakach.

Drewno sosnowe i jego właściwości

Na obszarze Polski występują różne gatunki drzew. Jeśli chodzi o drzewa iglaste, mówi się przede wszystkim o sośnie, świerku, modrzewiu i jodle, przy czym to właśnie sosna uznawana jest za gatunek występujący najpowszechniej. Sosnę można spotkać na obszarze całego kraju (jedynym wyjątkiem są tutaj obszary wysokogórskie), rośnie zarówno w lasach iglastych, jak i mieszanych. Tak powszechne występowanie sosny przekłada się na niskie ceny drewna sosnowego. Na ceny wpływa również fakt, że sosna jest drewnem łatwym w obróbce, a to oznacza, że przygotowanie produktów tartacznych nie wymaga takich nakładów czasu i pracy, jak obróbka drewna innych gatunków.

Sosna ceniona jest w budownictwie, meblarstwie, czy architekturze wnętrz ze względu na swe szczególne właściwości. Przede wszystkim jest to drewno o jasnej, ale ciepłej barwie. Ma ciekawe usłojenie. Produkty z drewna sosnowego prezentuje się wyjątkowo estetycznie, naturalnie, ale w razie potrzeby można je oczywiście poddać koloryzacji. Deski sosnowe łatwo przyjmują barwnik.

Drewno sosnowe jest trwałe, dość zwarte, wykazuje wysoką odporność na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście nie jest tak twarde jak dąb, czy buk, ale również dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. Nie bez powodu wykorzystywane jest jako drewno konstrukcyjne, czy też materiał na podłogi.

Kantówki okienne z sosny i inne produkty tartaczne

Wspomnieliśmy wyżej, że drewno sosnowe świetnie sprawdza się jako materiał konstrukcyjny. Rzeczywiście, wykorzystywane jest przez firmy budowalne, zajmujące się budową domów z bali, ale i domków letniskowych, altan ogrodowych i innych drewnianych konstrukcji. Bale i deski z sosny to produkty dostępne na każdym tartaku, podobnie jak łaty i inne elementy służące do wykonania konstrukcji dachowej.

Do produktów tartacznych zaliczamy również deski podłogowe i tarasowe, a także deski elewacyjne. Odpowiednio zaimpregnowane drewno sosnowe może być wykorzystywane nie tylko wewnątrz, ale i na zewnętrz pomieszczeń. Dobrze znosi działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a więc ostrego słońca, opadów deszczu, mrozu, silnych podmuchów wiatru itd.

Drewno sosnowe wykorzystuje się również do produkcji okien i drzwi. Kantówki drzwiowe i kantówki okienne z sosny to produkty cenione przez producentów wysokojakościowych okien drewnianych. Okien, które stanowią doskonałą alternatywę dla produktów z PCV. Drewniane kantówki okienne zapewniają odpowiednią wentylację, wysoką izolację akustyczną, a przy tym zapewniają liczne walory estetyczne.

Drewno sosnowe – produkcja mebli, elementów dekoracyjnych, zabawek

Z sosny produkuje się meble, zwłaszcza stoły i stelaże łóżek, ale też blaty kuchenne i łazienkowe, ramy luster, ramy obrazów, deski kuchenne, tace dekoracyjne, zabawki dziecięce i szereg innych produktów, które zyskują na jakości dzięki szczególnym właściwościom sosny.