Dlaczego warto wywiercić studnię głębinową przy domu?

Nieruchomość zabudowana musi posiadać możliwość podłączenia do niezbędnej infrastruktury technicznej. Do działki, na której planujemy wybudować dom, należy doprowadzić elektryczność i wodę. Ponadto w niektórych lokalizacjach można wykonać przyłącza kanalizacji i gazu, a także przyłącze światłowodowe. Oczywiście takie przyłącza nie wszędzie da się zrealizować – bywa, że działka usytuowana jest daleko poza zasięgiem linii wodociągowych. Rozwiązaniem problemu może być studnia głębinowa wraz z przyłączem do budynku.

Studnia głębinowa a studnia kopana

Dawniej, kiedy sieć wodociągów nie była tak rozbudowana, właściwie na każdym podwórku znajdowała się studnia. Wodę ze studni wykorzystywano nie tylko do prania, mycia naczyń, czy kąpieli, ale równie chętnie spożywano. Studnia kopana jest prosta w wykonaniu, bo zazwyczaj nie sięga na większą głębokość aniżeli 7-10 metrów, maksymalnie 15. Niestety studnie zlokalizowane na niewielkich głębokościach są narażone na przedostawanie się do nich zanieczyszczeń powierzchniowych. Dlatego spożywanie takiej wody nie jest najlepszym pomysłem. Ale ze studni z pewnością zadowoleni będą działkowicze i ogrodnicy.

Studnia głębinowa nie ma wiele wspólnego ze studnią kopaną. Obie służą do poboru wody, ale studnie głębinowe znajdują się na znacznie większych głębokościach i powstają w wyniku dokonania odwiertu. Metoda wiercenia pozwala na dotarcie do głębokich warstw wodonośnych – nawet na głębokość kilkudziesięciu metrów. Stamtąd woda pobierana jest za pomocą specjalnej pompy głębinowej.

Wiercenie studni głębinowej – metody

Studnie głębinowe wierci się na kilka sposobów, z czego najpopularniejsze są trzy. Pierwsza z nich to metoda obrotowa na prawy obieg płuczki, druga to metoda obrotowa na sucho bez osłony, zaś trzecia to metoda udarowa w osłonie rur stalowych. Jeśli chcemy, by studnia została wykonana w sposób poprawny, powinniśmy postawić na firmę, która dobierze odpowiednią metodę wiercenia i cały proces przeprowadzi z wykorzystaniem sprzętu charakteryzującego się dobrymi parametrami technicznymi.

Chcąc zrealizować tego typu inwestycję na swojej działce, powinniśmy wybrać firmę, która oferuje kompleksowe wiercenie studni głębinowej. Co to oznacza? Przede wszystkim pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, w lokalizacji ujęcia, określenie parametrów studni, wybór pompy głębinowej oraz oczywiście samo wiercenie. Firma powinna też pobrać próbkę wody do badań i doprowadzić ujęcie do budynku.

Inne zalety posiadania studni głębinowej

Studnie głębinowe zabezpieczają gospodarstwa domowe w wodę zdatną do spożycia. Ich cechą charakterystyczną jest duża wydajność ujęcia, a po zbudowaniu instalacji pompowej – niemal bezobsługowy pobór niezanieczyszczonej wody. Koszt wiercenia studni nie jest wcale tak wysoki, jak się niektórym wydaje, ale wszystko zależy od głębokości studni, a także od tego, jak skomplikowany jest proces opracowywania profilu litologicznego. Średnica rur, długość filtrów i ich posadowienie to kolejne czynniki wpływające na koszt wykonania studni głębinowej.