W jakich piecach można palić pelletem?

Okres grzewczy to czas gorących dyskusji na temat smogu i metod ogrzewania, które w największym stopniu przyczyniają się do jego powstawania. Jednocześnie dużo mówi się na temat ekologicznych metod grzewczych, w tym ogrzewania pelletem. Spalanie biomasy ma wiele zalet, co powoduje, że przybywa osób, które chciałaby zakupić na zimę opał grzewczy w postaci pelletu. Ale czy w każdym piecu można palić pelletem?

Jak powstaje pellet?

Pellet to paliwo grzewcze, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów roślinnych. Nie są to jednak przypadkowe odpady, a produkty, czy też odpady poprodukcyjne, pochodzące z pracy rolnej, ogrodnictwa i dziedzin pokrewnych.

Do produkcji pelletu wykorzystuje się przede wszystkim odpady drzewne, ale też słomę zbóż, czy łuski słonecznika. Najważniejsze, by części roślinne były zdrowe i niezanieczyszczone, bo tylko tak może powstawać wysokojakościowy opał grzewczy. Oczywiście duże znaczenie przypisuje się także temu, jak producent pelletu drzewnego przeprowadza proces produkcyjny, jak kontroluje jakość granulatu i w jaki sposób przechowuje gotowe paliwo.

Granulat powinien być pakowany w czyste i szczelne worki foliowe. Odwiedzając pellet hurt, powinniśmy mieć możliwość zamówienia dowolnej liczy worków paliwa. Producent pelletu drzewnego, który oferuje dobry pellet, nie boi się sprzedawać pojedynczych worków do testu. Klient może wówczas sprawdzić opał w swoim kotle i podjąć decyzję, czy chce zamówić większą ilość na sezon grzewczy.

Kocioł grzewczy do spalania pelletu

Skoro mowa o testach przeprowadzanych w przydomowej kotłowni, zwróćmy uwagę, że pelletu nie można spalać w dowolnym kotle grzewczym. Do spalania pelletu służą specjalne kotły na biomasę. Na rynku dostępne są różnego typu kotły na pellet, przez co możemy spotkać się ze znaczną rozbieżnością cen. Poza tym na cenę wpływają parametry techniczne urządzenia, posiadane certyfikaty i mnogość funkcji.

Pellet to paliwo w formie granulatu. Granulat jest dość drobny i co najważniejsze – jednorodny. Taka forma pozwala na zastosowanie automatycznych podajników, które, bez interwencji ludzkiej, odmierzają i podają do paleniska odpowiednią ilość opału. Kotły pelletowe wyposażone są w podajnik, w wielu przypadkach automatyczny zapłon i możliwość regulowania pracą pieca na odległość. To inteligentne urządzenia, znacznie przewyższające klasą tradycyjne piece węglowe.

Przydomowa kotłowania a piec na pellet

Ogromną zaletą kotłów na biomasę jest ich czystość. Kocioł pelletowy nie musi być ukryty w najciemniejszym kącie budynku, w szczelnie odgrodzonej od reszty pomieszczeń kotłowni. Pellet nie brudzi, nie wydziela przykrych zapachów, nie pyli, nie pozostawia ciemnych osadów na powierzchni, z którą się zetknie. Przydomowa kotłownia, w której umieszczono kocioł na biomasę, może być wykorzystywana także do innych celów. Użytkownicy kotłów pelletowych sugerują, że w ich kotłowniach można nawet suszyć pranie. Inwestycja w ogrzewanie pelletem opłaca się zatem z wielu względów.