Gdzie w domu umieścić kominek?

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka, który uprzyjemni długie, zimowe wieczory. Niestety budowa tradycyjnego kominka to inwestycja, która może być zrealizowana wyłącznie na określonych warunkach. Oznacza to, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych, zwłaszcza wyższych pięter, powinni porzucić marzenie o posiadaniu kominka w tradycyjnej formie. Oczywiście mogą zdecydować się na kominek elektryczny, albo biokominek. Natomiast klasyczny kominek, wyposażony we wkład kominkowy i solidną obudowę, można wybudować w domu jednorodzinnym. Rodzi się jednak pytanie, w jakim pomieszczeniu go umieścić?

Budowa kominka a przepisy prawa budowlanego

Najprościej ulokować kominek w nowopowstającym budynku. Plan budowlany uwzględnia wówczas wszystkie wymogi prawne i budowa kominka przebiega bezproblemowo. Oczywiście w wielu budynkach starszego typu także da się wstawić kominek, ale nierzadko wymaga to sporego wysiłku. Pomieszczenie musi mieć odpowiednią powierzchnię i wysokość. Ważna jest nośność podłogi, umiejscowienie przewodów kominowych, odległość od otworów drzwiowych i okiennych, a także odpowiednia wentylacja. Jeśli chcemy korzystać z kominka w sposób komfortowy i bezpieczny, musimy zadbać o wszystkie wspomniane elementy.

Pomieszczenie, w którym stanie kominek, musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza. Co prawda nowoczesne kominki dobrze chronią pomieszczenia przed przedostawaniem się dymu i przykrych zapachów, a zakup dobrej jakości opału niweluje problem kopcenia i strzelania, ale kwestia wentylacji jest w przypadku kominków szczególnie ważna. Bardzo istotne jest również to, gdzie znajduje się komin i jaki ma przekrój.

Kominek w salonie, jadalni lub holu

Kominek to urządzenie grzewcze, ale w przeciwieństwie do kotłów węglowych, pelletowych, czy olejowych, nie jest umieszczany w kotłowni. Kominek najlepiej umieścić tam, gdzie będzie rzeczywiście przydatny, ale i dobrze widoczny. Pamiętajmy, że kominki budowane są nie tylko ze względu na funkcję użytkową, ale i liczne walory estetyczne. Dla wielu użytkowników wygląd kominka jest nawet ważniejszy niż jego moc i sprawność.

Tradycyjne kominki najczęściej umieszcza się w salonie. Zwykle jest to największe pomieszczenie w domu. To tam gromadzi się cała rodzina, by odpocząć po trudach dnia codziennego, obejrzeć dobry film czy serial. Poza tym do salonu zapraszamy gości. Kominek zdecydowanie podnosi estetykę tego pomieszczenia i nadaje mu charakteru. Dzięki kominkowi wypoczynek w salonie jest jeszcze przyjemniejszy.

Producent wkładów kominkowych oferuje urządzenia o różnych parametrach, ale i różnym kształcie. Obok tradycyjnych kominków z jedną szybą, mamy też nowoczesne kominki przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron. To sprawia że kominek wcale nie musi być umieszczony na centralnej ścianie w salonie. Może znaleźć się na styku dwóch pomieszczeń, np. jadalni i salonu. Kominek, który można obserwować z kilku różnych perspektyw, daje domownikom wiele przyjemności. Z tego powodu warto rozważyć również montaż urządzenia w dużym, otwartym holu.