Czy pellet zastąpi węgiel?

W związku z tym, że ogrzewanie węglem zaczyna być traktowane jako przestarzała metoda grzewcza, do tego przyczyniająca się do powstawania zanieczyszczeń powietrza, wielu zastanawia się, jaki rodzaj opału jest w stanie zdobyć niedawną popularność węgla. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe, gdyż w tej chwili sporym zainteresowaniem cieszy się kilka metod grzewczych. Wydaje się, że ze względu na gwałtownie rosnące ceny gazu, na prowadzenie wysuwa się biomasa. Ale czy pellet zastąpi węgiel?

Dlaczego coraz więcej osób rezygnuje z ogrzewania węglem?

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, począwszy od zmian w przepisach, które wymuszają korzystanie z bardziej ekologicznych metod grzewczych, poprzez chęć stosowania czystszych i mniej uciążliwych w użyciu paliw, skończywszy na poszukiwaniach rozwiązań jak najbardziej ekonomicznych, pozwalających na ograniczenie wydatków z domowego budżetu.

W niektórych polskich miastach albo na ich obszarach zabroniono używania pieców węglowych. W innych regionach kraju usilnie się do tego namawia, z uwagi na fakt, że prędzej czy później Polska będzie musiała wypełnić zobowiązania względem UE i odejść od węgla, a przynajmniej przestać z niego korzystać na tak dużą skalę. W mediach wciąż mówi się o postępujących zmianach klimatu, o zanieczyszczeniach środowiska, o tym, jak wiele szkód wyrządza korzystanie z popularnych kopciuchów. Wszystko to ma zachęcić kolejne osoby do wymiany starych pieców grzewczych na nowe. To, że za jakiś czas być może trzeba będzie zapłacić karę za korzystanie z pieca węglowego, również mobilizuje do działania. Fakt, iż modernizując kotłownię i inwestując w nowe urządzenie grzewcze można pozyskać na ten cel dofinansowanie, także nie jest bez znaczenia. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób rzeczywiście rezygnuje z ogrzewania węglem.

Pellet drzewny a węgiel

Skoro piece węglowe powoli znikają z przydomowych kotłowni, to co pojawia się w ich zastępstwie? W niektórych domach stawia się na ogrzewanie elektryczne, co zdecydowanie ułatwia montaż paneli fotowoltaicznych. W innych montowane są pompy ciepła (tutaj panele fotowoltaiczne również są przydatne). W jeszcze innych pojawiają się piece gazowe (a na zewnątrz zbiorniki na gaz płynny LPG), w kolejnych kominki z systemem rozprowadzania gorącego powietrza albo płaszczem wodnym lub też piece na ekogroszek. Ogromną popularnością cieszą się również kotły na biomasę, w których spala się pellet drzewny.

Pellet w cenie hurtowej

Producent pelletu powinien dbać o wysoką jakość opału, bo wówczas pellet drzewny rzeczywiście jest rozwiązaniem znacznie lepszym niż węgiel. Wpisując w wyszukiwarkę frazy pellet hurt, pellet cena czy dobry pellet, w końcu znajdziemy producenta, którego oferta rzeczywiście nas zainteresuje i który dostarczy nam opał, którym chętnie zastąpimy węgiel. Dobry pellet jest znacznie bardziej kaloryczny niż węgiel, a więc umożliwia ekonomiczne ogrzewanie budynków mieszkalnych (i nie tylko). Jest też ekologiczny, bowiem nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. W procesie spalania pelletu emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest ograniczona do minimum, zaś emisja dwutlenku węgla równa zeru. Poza tym pellet jest paliwem łatwym w transporcie i przechowywaniu, czystym, czego nie można powiedzieć o pozostawiającym ciemny osad węglu.