Schody zewnętrzne na zamówienie

Wykonanie schodów zewnętrznych może odbywać się jako jeden z etapów prac budowalnych w nowo powstającym budynku, bądź już po ich zakończeniu. W rzeczywistości większość modeli dostępnych na zamówienie można zamontować w dowolnym momencie, nawet jeśli chcemy to zrobić w starym budownictwie. Ważne, by były to dobrej jakości schody zewnętrzne oraz by montaż odbywał się zgodnie z instrukcją.

Rodzaje schodów zewnętrznych

Schody zewnętrzne można podzielić ze względu na materiał wykonania, rodzaj konstrukcji czy przeznaczenie. Zacznijmy od końca, czyli od przeznaczenia schodów zewnętrznych. To oczywiste, że tego typu schody mają umożliwić komunikację na zewnątrz budynku i usprawnić korzystanie z wejść umieszczonych na pewnej wysokości w stosunku do gruntu. Mniej oczywiste jest to, o jakie wejście chodzi.

Schody zewnętrzne mogą znajdować się przed wejściem głównym – bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi, przed gankiem, przedsionkiem czy wiatrołapem. W wymienionych przypadkach zwykle rezygnuje się ze schodów na zamówienie, a stawia na konstrukcje żelbetonowe.

Inaczej wygląda to w przypadku schodów przeznaczonych do łączenia poziomów na tyłach budynku. Schody zewnętrzne mogą łączyć balon ze znajdującym się poziom niżej tarasem albo taras ze ścieżką ogrodową. Mogą zapewniać wygodny dostęp do strychu albo po prostu stanowić jedno z wyjść ewakuacyjnych. Najlepiej sprawdzą się tutaj gotowe schody zewnętrzne z metalu.

Schody zewnętrzne metalowe

Schody metalowe mogą być w całości wykonane z jednego materiału bądź też posiadać elementy wielomateriałowe. Metalowa konstrukcja jest stabilna i trwała, a dzięki temu zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Twardy metal jest odporny na ścieranie, zarysowania, wgniecenia, poza tym jego wygląd nie zmienia się bez względu na to, czy mamy do czynienia z ulewą czy słoneczną pogodą. Metalowe schody dobrze znoszą bardzo niskie, zimowe temperatury i nie tracą fasonu w czasie letnich upałów. Doskonale znoszą deszcze, wichury, a nawet gradobicia. Dzięki zabezpieczeniom antykorozyjnym, są odporne na rdze, a przez to zarówno ich struktura, jak i estetyka zachowują wysokim poziom.

Schody zewnętrzne na zamówienie – warianty

Oprócz wspomnianych już schodów metalowych, posiadających stopnie z metalowej kraty, na rynku dostępne są schody metalowe ze stopniami kamiennymi, jak i wykonanymi z wyjątkowo trwałego tworzywa sztucznego. Stopnie z innego materiału i w odmiennej kolorystyce sprawiają, że produkt prezentuje się znacznie lepiej niż w wersji klasycznej.

Wybór schodów zewnętrznych oczywiście nie ogranicza się wyłącznie do rodzaju materiału. Bardzo ważne jest również to, czy decydujemy się na schody proste, czy kręcone, z barierką, czy bez, wyposażone w podest, czy łączące stopnie w jednej linii. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że każdy może zamówić produkt w pełni odpowiadający jego potrzebom.