Czy można pić wodę ze studni?

Nasze babcie i prababcie piły wodę ze studni. Studnia znajdowała się w każdym domostwie i przez wiele lat była jedynym źródłem zarówno wody użytkowej, jak i wody pitnej. Dziś zdecydowana większość budynków mieszkalnych korzysta z przyłącza wodociągowego, ale niektóre studnie przetrwały. Wodę z nich wykorzystuje się do podlewania ogrodu, mycia rozmaitych maszyn i urządzeń, a także wielu prac, podczas których nie opłaca się wykorzystywać wody z wodociągu, która, w przeciwieństwie do tej ze studni, nie jest darmowa. Ale czy wodę ze studni można pić?

Woda wodociągowa a woda ze studni

Dawniej bez większych obaw spożywano wodę ze studni. Dziś nie czujemy takiej potrzeby, bo po co czerpać wodę ze studni na podwórzu, skoro w kranie mamy wodę z wodociągu? Ale co w sytuacji, gdy dom znajduje się na odludziu i woda ze studni to jedyna alternatywa? Albo zdarzyła się awaria wodociągu i naprawa usterki niepokojąco się przedłuża? Czy w takiej sytuacji możemy napić się wody ze studni?

Wody ze studni kopanej nie powinno się spożywać, chyba że została dokładnie zbadana i nie stwierdzono występowania zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie zmagamy się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska, a to z całą pewnością nie pozostaje bez wpływu na stan wód gruntowych. Ścieki bytowo-gospodarcze zanieczyszczają glebę i przedostają się do wody. Dlatego woda ze studni kopanej nie spełnia warunków stawianych wodzie do picia. Tymczasem woda z wodociągów jest poddawana nieustannym badaniom, uzdatniana i dostarczana odbiorcom w sposób zgodny z wymogami. Nadaje się do picia, choć zaleca się, by spożywać ją po uprzednim przegotowaniu, albo przefiltrowaniu.

Czy woda ze studni głębinowej nadaje się do picia?

Dobrą alternatywą dla studni kopanej jest studnia głębinowa. Decydują się na nią przede wszystkim te osoby, które nie mają możliwości przyłączenia działki do wodociągu, a także ogrodnicy i rolnicy, którzy w sezonie wiosenno-letnim mają ogromne zapotrzebowanie na wodę. Studnia głębinowa powstaje nie w wyniku kopania, a poprzez wykonanie odwiertu. Wszystko dlatego, że studnie głębinowe mają zapewniać dostęp do wód głębinowych, a więc znajdujących się poniżej nieprzepuszczalnych warstw ziemi. Głębokość studni głębinowej może być różna. Wszystko zależy od warunków geologicznych w danym miejscu, a także od zapotrzebowania inwestorów. Zdarza się, że studnia ma 20 metrów, a bywa i tak, że powyżej 100. Wpisując w wyszukiwarkę frazę wiercenie studni łódzkie, bez trudu znajdziemy firmę, która dokładnie zbada teren, wybierze najlepsze miejsce na studnię i wykona odwiert zgodnie z przepisami.

Czy można spożywać wodę ze studni głębinowej? Fachowcy wykonujący studnie głębinowe Łódź zawsze zalecają wykonanie profesjonalnej analizy wody. Jest to konieczne, jeśli chcemy mieć pewność, że woda ze studni nadaje się do spożycia. Natomiast faktem jest, że zawsze będzie to woda czystsza aniżeli w przypadku studni kopanych. Zanieczyszczeniom z powierzchni ziemi trudniej jest dotrzeć do wód głębinowych, znajdujących się pod warstwami nieprzepuszczalnymi.