Jak można wykorzystać popiół z pelletu drewnianego?

Pellet drzewny, przez niektórych nazywany również drewnianym, to ekologiczny materiał opałowy, umożliwiający wygodne i ekonomiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych, a także lokali użytkowych i budynków przemysłowych. Pellet jest materiałem łatwo dostępnym, wygodnym w transporcie i przechowywaniu. Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet, a jedną z nich stanowi fakt, że popiół z biomasy nie jest szkodliwym odpadem, a cennym nawozem roślinnym.

Pellet a ekologia

Obecnie bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniach powietrza i postępujących zmianach klimatycznych. Wprowadza się rozwiązania, które mają spowolnić proces ocieplania klimatu i przynajmniej częściowo wyeliminować problem smogu duszącego miasta i wsie. Rządzący zachęcają m.in. do wymiany starych pieców na nowoczesne urządzenia grzewcze, np. kotły pelletowe. Warto wiedzieć, co spowodowało, że pellet został uznany za ekologiczny materiał opałowy.

Pierwszą kwestią jest pochodzenie pelletu i sposób jego wytwarzania. Otóż pellet produkuje się z produktów i odpadów pochodzących z produkcji rolnej i leśnej. Jest to paliwo wytwarzane z części roślinnych, z materiału pochodzenia naturalnego. I to takiego, który rośnie na powierzchni, jest łatwo dostępny, a jego pozyskanie nie wymaga eksploatacji złóż kopalnianych. Do produkcji pelletu wykorzystuje się łupiny słonecznika, słomę zbóż oraz odpady drzewne. Przy czym producent pelletu drzewnego nie ścina drzew w celu przerobienia ich na pellet. Wykorzystuje jedyne odpady drzewne, które nagromadziły się przy okazji obróbki drewna na tartakach, w firmach produkujących drewniane meble, schody, domki dla dzieci itp.

W temacie ekologii koniecznie należy też wspomnieć o procesie spalania pelletu i zerowej emisji dwutlenku węgla. Dobrej jakości pellet drzewny nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Spala się równo i długo, nie emitując dwutlenku węgla. Natomiast emisja innych substancji uznawanych za szkodliwe jest ograniczona do minimum i nieporównywalnie niższa w stosunku do innych paliw grzewczych. Poza tym spalanie pelletu zapewnia czystość pomieszczenia, w którym stoi kocioł ba biomasę.

Popiół z pelletu drzewnego nie jest kłopotliwym odpadem

Kolejnym czynnikiem, dzięki któremu pellet cieszy się uznaniem ekologów jest fakt, iż w procesie spalania dobrej jakości biomasy nie gromadzi się wiele popiołu. Z kolei ten nagromadzony można wykorzystać w ogrodzie. Popiół z pelletu drzewnego stanowi cenny nawóz roślinny. Organiczny nawóz mineralny ma działanie odkwaszające glebę. Poza tym zawiera dużo potasu, dlatego z powodzeniem może być stosowany do nawożenia roślin lubiących potas, czyli m.in. kapusty, kalafiora czy ogórków, ale także drzewek owocowych i wielu krzewów ozdobnych.

Popiół można równomiernie rozsypać na trawniku, wymieszać z kompostem, albo wykorzystać do stworzenia nawozu płynnego. Dodatek wody sprawi, że uzyskamy roztwór idealny do podlewania roślin nielubiących kwaśnego otoczenia.

Oprócz tego, że popiół drzewny poprawia jakość gleby i odżywia rośliny, pomaga w odstraszeniu ślimaków, które nadgryzają liście i z tego względu nie są lubiane przez działkowiczów.