Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Kominek to dość popularny sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Właściwie dogrzewania w trakcie sezonu grzewczego lub ogrzewania zanim ten na dobre się rozpocznie. W większości budynków kominek pełni funkcję dodatkowego źródła ciepła, jednocześnie spełniając funkcję estetyczną.

Kominki dostępne na polskim rynku

Kominek, w przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych, takich jak kotły węglowe, pompy ciepła i piece na biomasę, ustawia się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu, czyli w salonie. Oczywiście zdarza się, że kominek spotykamy w jadalni, przestronnym holu, a nawet w sypialni, ale są to rzadkie sytuacje. Zwykle kominki buduje się w pokoju dziennym, czyli w miejscu, do którego zapraszamy gości i gdzie wspólnie z rodziną spędzamy popołudnia. Kominek poprawia estetykę wnętrza, nadaje mu charakteru, a w jesienno-zimowe wieczory tworzy w pomieszczeniu przyjemną atmosferę.

Na polskim rynku dostępne są kominki różnego typu. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne kominki, w których spala się drewno, ale popularność kominków elektrycznych i biokominków również utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli chodzi jednak o klasyczne kominki na drewno, istnieje możliwość budowy kominka z paleniskiem otwartym lub zamkniętym, przy czym pierwsze rozwiązanie odchodzi do lamusa, bo jest znacznie mniej bezpieczne i zmusza domowników do ciągłego nadzorowania uruchomionego urządzenia. Z kolei kominki z zamkniętym paleniskiem buduje się z wykorzystaniem wkładów kominkowych. Producent wkładów kominkowych może oferować wkłady żeliwne i stalowe, przy czym sercem nowoczesnego kominka jest certyfikowany wkład stalowo-szamotowy. Wkłady stalowo-szamotowe dostępne są z kolei w wersji z płaszczem wodny lub bez niego.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Jeśli domownikom nie zależy na ogrzewaniu sąsiednich pomieszczeń ani wody użytkowej, ich oczekiwania spełnią kominki konwekcyjne. Natomiast w sytuacji, gdy kominek miałby zostać połączony z instalacją grzewczą i ogrzewać wodę transportowaną do grzejników, konieczny jest montaż wkładu kominkowego wyposażonego we wkład wodny. Czy warto zdecydować się na takie kominek? Tak, zwłaszcza jeśli mowa o ogrzewaniu niewielkiego domu. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym umożliwiają efektywne ogrzewanie kilku pomieszczeń, nie tylko salonu, ponadto wykorzystuje do tego nawet ciepło pochodzące ze spalin.

Kolejną zaletą korzystania z płaszcza wodnego jest możliwość ogrzewania wody użytkowej, czyli takiej, jaką wykorzystuje się do zmywania, kąpieli, prania ręcznego. Zamiast ogrzewać wodę za pomocą prądu, można wykorzystać tanie i łatwo dostępne drewno opałowe. Drewno do kominka można przygotować we własnym zakresie, co po raz kolejny pomoże obniżyć koszty ogrzewania.