Stopnie kominiarskie

Jak zapewnić bezpieczny dostęp do komina? Stopnie kominiarskie

Każdy, kto dba o bezpieczeństwo swoje oraz członków swojej rodziny, będzie dokonywał regularnych przeglądów urządzeń i instalacji, które tych przeglądów wymagają. Najczęściej mówi się o przeglądach kominiarskich. Żeby taki przegląd mógł się bezpiecznie odbyć, konieczny jest montaż elementów, które umożliwią sprawne dotarcie do komina. Należą do nich stopnie kominiarskie.

Regularne przeglądy kominiarskie – dlaczego to takie ważne?

dym z kominaNiezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewamy pomieszczenia, jakich kotłów i jakiego opału używamy, musimy pamiętać o regularnych przeglądach kominiarskich. Oczywiście różne rodzaje opału spalają się w różny sposób i nie wszystkie tworzą tyle samo sadzy. Na zatkane kominy narzekają przede wszystkim ci, którzy palą byle czym (mają w domu tzw. kotły śmieciuchy) albo mokrym drewnem.

Piec należy czyścić we własnym zakresie. Jeśli piec bardzo szybko „zarasta”, istnieje spore prawdopodobieństwo, że to samo dzieje się z kominem. Jego drożność należy zatem regularnie sprawdzać i go oczyszczać. Należy to robić co najmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Istnieją jednak przypadki, w których kominiarz powinien zajrzeć do komina częściej.

Dlaczego regularne przeglądy kominiarskie są takie ważne? Częściowo zatkany komin może powodować poważne problemy z rozpalaniem ognia, nie ma tzw. cugu. Jeśli już uda się rozpalić w piecu, spalanie opału nie jest równomierne – piec kopci, a w domu śmierdzi. Nadmierna ilość sadzy w kominie jest niebezpieczna również dlatego, że może dojść do pożaru.

Ławy i stopnie kominiarskie nie tylko dla kominiarza

Chodzenie po dachu, zwłaszcza bardzo stromym, nie jest czynnością bezpieczną. Niekiedy jednak na ten dach wejść trzeba, bo np. przecieka albo fragment blachodachówki oderwał się w trakcie wichury i nieustannie stuka. Konieczność wykonania przeglądu kominiarskiego również wymusza spacer po dachu. Ławy i stopnie kominiarskie (możesz zamówić na domowo24.pl/261-lawy-i-stopnie-kominiarskie) montuje się przede wszystkim po to, by zapewnić kominiarzowi bezpieczny dostęp do komina, ale niekiedy korzystają z nich również domownicy. Kominiarz dokona przeglądu, ale czyszczeniem komina z zewnątrz musimy zająć się sami.

Stopnie kominiarskie i sposób ich montażu

Stopnie kominiarskie montuje się obowiązkowo na dachach, które mają spadek połaci większy niż dwadzieścia pięć procent, a także na tych, które są pokryte materiałami łatwo łamliwymi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile należy zamontować kolejny stopień. W każdym razie odległość ta powinna być zbliżona do standardowej długości kroku dorosłej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *