Czym są śniegołapy rurowe?

W sezonie jesienno-zimowym wzrasta zainteresowanie produktami, które chronią przed chłodem, wiatrem, ale i zapobiegają skutkom intensywnych opadów śniegu. Do tego rodzaju produktów należy zaliczyć m.in. opał, ciepłą odzież czy łopaty do śniegu. Ci, którzy tuż przed zima ukończyli budowę albo remont domu, powinni też pomyśleć o zabezpieczeniach przeciwśniegowych na dach. Zaliczamy do nich śniegołapy rurowe, płotki przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu.

Co to są śniegołapy rurowe?

Wśród dostępnych na rynku akcesoriów dachowych elementy ochrony przeciwśniegowej zajmują szczególną pozycję. Największe zapotrzebowanie na tego typu artykuły notujemy w regionach najmocniej narażonych na intensywne opady śniegu, czyli w południowej Polsce, a także północno-wschodniej części kraju. To właśnie tam rury przeciwśniegowe spotykamy najczęściej, co oczywiście nie oznacza, że w pozostałych regionach możemy z nich zrezygnować. Nigdy nie wiadomo, jaka zima nawiedzi nasz kraj, czy i gdzie spadnie śnieg i jak długo się utrzyma. Ostatnie zimy w Polsce należały do łagodnych, ale zwróćmy uwagę, że wystarczy zaledwie kilka dni, by na dachu budynku utworzyła się ciężka i twarda połać zmarzniętego śniegu i lodu. Jeśli taka połać nagle zsunie się z wysokiego dachu, może wyrządzić wiele szkód. Śniegołapy rurowe montuje się po to, by do takich sytuacji nie dochodziło.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe na dachach budynków

Śniegołapy, płotki przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu to akcesoria, które mają zapobiegać nagłemu osuwaniu się z dachu znacznych połaci śniegu. Rury i płotki przeciwśniegowe utrzymują śnieg na dachu, natomiast rozbijacze, jak sama nazwa wskazuje, dzielą go na mniejsze części. Dlaczego to takie ważne, by cały śnieg z dachu nie runął nagle w dół? Przede wszystkim dlatego, że ze względu na swój ciężar, może uszkodzić rynny, okapy i parapety. Może także zniszczyć pozostawione na balkonie
i tarasie przedmioty, nasadzenia roślin, elementy ogrodzenia, a nawet pojazdy, które pozostawiono blisko budynku. Zmarznięty śnieg stanowi również zagrożenie dla ludzi. Jeżeli nie chcemy, by ktoś z domowników został uderzony i przygnieciony masą ubitego śniegu, powinniśmy umieścić na dachu rury przeciwśniegowe. Szczególnie wskazane jest to wtedy, gdy budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pobocza/chodnika. Wówczas zagraża nie tylko domownikom,
ale i przechodniom.

Gdzie kupić śniegołapy na dach?

Gotowe śniegołapy nierzadko można nabyć od producentów pokryć dachowych. Często oferują produkty dopasowane kolorystycznie do oferowanych blach czy dachówek. W systemy ochrony przeciwśniegowej można też zaopatrzyć się u dostawców akcesoriów dachowych. W takich miejscach kupimy nie tylko gotowe śniegołapy, ale i elementy, z których zbudujemy własne zabezpieczenia przeciwśniegowe. Ważne, by sposób mocowania był dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego i nie powodował uszkodzeń. Oczywiście trwałość i estetyczny wygląd zabezpieczeń również mają tu ogromne znaczenie. Śniegołapy muszą być wykonane z odpornych na korozję materiałów.