Hydraulik – ile kosztują jego usługi?

Wykonywanie zawodu hydraulika nie uchodzi za szczególnie prestiżową profesję. Wielu osobom kojarzy się z nieczystościami zalegającymi w kanalizacji i nieprzyjemną pracą fizyczną. Tymczasem wykwalifikowany hydraulik wcale nie jest osobą od brudniej roboty, a specjalistą, który podłączy nowoczesny kocioł grzewczy, zaprojektuje i wykona instalację wodno-kanalizacyjną w okazałym biurowcu czy rozwiąże poważną awarię sieci wodociągowej.

Ile kosztują usługi hydraulika?

Dobry hydraulik nie może narzekać na brak zleceń, a co za tym idzie – wysokość zarobków. Pracuje dużo i otrzymuje za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie. Dzisiejsi klienci są bardzo wymagający, nie są zainteresowani tanimi usługami wątpliwej jakości, dlatego dobry hydraulik jest w cenie.

To, ile kosztują usługi hydraulika, uzależnione jest od wielu czynników. Inaczej kształtują się zarobki tzw. złotej rączki, czyli osoby, która dorabia sobie świadcząc usługi hydrauliczne, ale oprócz tego pracuje w zupełnie innym zawodzie, a inaczej kogoś, dla kogo bycie hydraulikiem jest jedynym zajęciem przynoszącym dochody. Zarobki hydraulików uzależnione są również od wielkości miasta, tego, czy prowadzą własną działalność, czy są zatrudnieni w większej firmie instalatorskiej, a także od rodzaju przyjmowanych zleceń. Jeżeli hydraulik wykonuje wyłącznie drobne naprawy hydrauliczne, jego zarobki nie będą tak wysokie, jak w przypadku osób pracujących przy poważnych awariach i wykonujących instalacje wodne, kanalizacyjne i grzewcze zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowcach czy fabrykach.

Dobry hydraulik, czyli jaki?

Decydując się na skorzystanie z usług konkretnego hydraulika, kierujemy się m.in. zakresem usług wymienionych w jego ofercie. Dobrze, jeśli hydraulik ma doświadczenie w wykonywaniu prac, jakie zamierzamy mu zlecić. Niestety nie zawsze istnieje możliwość sprawdzenia w cenniku, ile kosztują usługi hydraulika. Koszt wykonania usługi najczęściej wyceniany jest indywidualnie. Dobry hydraulik potrafi podać orientacyjny czas i koszt montażu albo usunięcia awarii, gdy zapozna się z zakresem koniecznych do wykonania prac. O taką osobę warto popytać znajomych, albo poszukać informacji w sieci, oczywiście pamiętając o tym, że nie wszystkie opinie internetowe odzwierciedlają rzeczywistość.

Przykładowe stawki usług hydraulicznych

Nie da się jednoznacznie określić, jaki będzie koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej w nowym domu, ani ile wyniesie montaż urządzeń sanitarnych. Wszystko zależy od tego, jak duży jest dom, jakie połączenia mają zostać wykonane, jakie materiały użyte, czy dom zostanie podłączony do kanalizacji miejskiej, czy też konieczne jest wkopanie szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków. Przyjmuje się, że wykucie i wykonanie pionów wodnych i kanalizacyjnych to koszt w granicach 130-180 zł za sztukę. Podejście wodno-kanalizacyjne z plastiku to 130-270 zł za punkt, a w przypadku użycia elementów miedzianych, koszt wzrasta o dodatkowych kilkadziesiąt złotych.