Płotki przeciwśniegowe

Przydatne akcesoria dachowe – płotki przeciwśniegowe

Niezależnie od tego, czy inwestujemy w wymianę dachu na starym budynku, czy też przykrywamy niedawno powstałe ściany, musimy dokładnie przemyśleć jakiego rodzaju pokrycie dachowe sprawdzi się w danej sytuacji najlepiej. Pokrycia dachowe różnią się wyglądem, trwałością, kosztem wykonania itd. Oprócz pokrycia, musimy wybrać także inne, dodatkowe akcesoria dachowe. W tej grupie znajdują się m.in. ławy i stopnie kominiarskie czy płotki przeciwśniegowe.

Akcesoria dachowe i ich rodzaje

płotki dachowe przeciwśniegoweAkcesoria dachowe to elementy, które montuje się na dachu najczęściej po to, by coś zabezpieczyć. Zabezpieczyć można dojście do komina w taki sposób, by kominiarz mógł w miarę swobodnie i bezpiecznie dotrzeć do komina i go wyczyścić. Do zabezpieczania takiego dojścia służą ławy i stopnie kominiarskie.

Innym rodzajem zabezpieczenia są tzw. śniegołapy, czyli akcesoria zapobiegające nagłemu zsuwaniu się śniegu. Spadający z dużej wysokości śnieg może być niebezpieczny dla osób znajdujących się na dole, a także pozostawionych tam pojazdów i innych przedmiotów. Na dachach montuje się zatem rury i płotki przeciwśniegowe (wszystkie akcesoria dostępne na pod tym adresem).

Rury i płotki przeciwśniegowe – jak to działa?

Zarówno rury, jak i płotki przeciwśniegowe, mają utrzymać na dachu zsuwający się śnieg. Oczywiście nie chodzi o to, by śnieg w ogóle nie mógł spaść, ale o to, by nie była to ilość nadmierna, zagrażająca bezpieczeństwu znajdujących się pod dachem ludzi. Śniegołapy nie są konstrukcjami szczelnymi, stanowią raczej coś w rodzaju barierki.

Nie wszyscy wiedzą czym różnią się rury przeciwśniegowe od płotków przeciwśniegowych, bo zastosowania obu akcesoriów są podobne. Nieco inaczej się je montuje – jedne sprawdzą się lepiej na pokryciach wykonanych z dachówki ceramicznej, inne na pokryciach płaskich, np. blaszanych. Płotki przeciwśniegowe na ogół są też nieco wyższe. Na pierwszy rzut oka obydwa zabezpieczenia różnią się także wyglądem. Rury przeciwśniegowe to po prostu dwie rury montowane poziomo do dachu jedna nad drugą (między rurami jest przerwa). Płotek z kolei bardziej przypomina kratownicę, coś w rodzaju drabinki, której jeden bok przymocowany jest do dachu.

Płotki przeciwśniegowego do rozmaitych pokryć dachowych

Na akcesoriach dachowych nie warto oszczędzać, bowiem stanowią o bezpieczeństwie ludzi. Warto postawić na sprawdzonych producentów, by mieć pewność, że kupujemy artykuły solidnie wykonane i trwałe. Producenci sugerują również, jakiego rodzaju płotek sprawdzi się najlepiej na konkretnym dachu. Pod uwagę należy wciąć stopień jego nachylenia oraz rodzaj pokrycia. Warto wybrać elementy pokryte farbą antykorozyjną, bowiem płotki są narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *